Yatırım Fonları Ne Kadar Kazandırır?

Borsa denince akla en fazla gelen ürünlerden birisi de kesinlikle yatırım fonları. Yatırım fonları söz konusu olduğu zaman herkesin yatırım fonları ne kadar kazandırır sorusu ile karşı karşıya kaldığını söylemek mümkün. Son dönemde 350’ye yakın fon ile işlem yapan borsa; 170 kadar fonun yükselişte olduğunu kaydediyor. Bu fonların diğer kısmında ciddi bir değer kaybediş olduğunun da gözlemlenmesi söz konusu ancak veriler ele alındığı zaman yarı yarıya bir durumdan söz edildiğini görmek mümkün. Bunun anlamı fonlara yatırım yapacak olan kişilerin %50 kazanma imkanına sahip olabilecekleri yönünde de yorumlanabilir. Borsa üzerinde bulunan yatırım fonları ele alındığı zaman şu anda bunların değerinin 52 milyar Türk Lirası’na eşit olduğu dikkat çekiyor. Sürekli olarak artış gösteren bir gurup yatırım fonunun yanı sıra; artışların her hafta ve her ay içerisinde düzenli bir halde olduğunu bazı fonlar için söylemek mümkün.

Yatırım Fonlarının Değeri

Yatırım fonlarının işlem hacmi her sene değişim gösterir bu nedenle; her sene yatırım fonları ne kadar kazandırır sorusunun cevabı da değişim göstermektedir. Son dönemde yatırım fonlarındaki değişime bakıldığında durumun; %25 oranına yakın olduğunu görmek mümkün. Yatırım fonları üzerinde yatırım yapan kişilerin sayısının ise 3.560.645 olduğu gözlemleniyor. Bu durum yatırım fonları ne kadar kazandırır sorusunun bir karşılığı olarak ele alınabilir çünkü bu denli yüksek rakamda yapılan yatırımın bir anlamı olması gerekli.

Hisse Fonlarının Günlük Getirisi

Yapılan yatırımlar ele alındığı zaman yatırım fonları ne kadar kazandırır sorusu günlük olarak da elde edilen kazancı gözler önüne sermeyi gerektiriyor. Genel olarak günlük fonlarda başarılı yatırım Türkiye için oldukça düşük. Getiri oranı %-1,5 oranlarına yaklaşmış durumda. Hisseler değer kaybettiği dönemde genel olarak günlük yatırımlardan beklenen verim elde edilemiyor. Bu durum önemli fonlar için de geçerli oluyor. Örneğin; BİST 100 için yapılan yatırımların da eksi değerlerde seyrettiğini görmek mümkün. Bu durum kriz ve yatırım hacmi ile direkt olarak ilgili olduğundan doğru fonlara yatırım yapılmaması halinde günlük olarak elde edilecek olan kazancın son derece düşük olacağını söylemek mümkün.

Altın Fonlarının Getirisi

Borsa üzerinde en karlı yatırım altın için söz konusu gibi duruyor. Altın fonlarında düşüş oldukça az hatta %9 değerine yakın kazanç sağlaması dahi söz konusu. Bu durum; bütün altın fonları ve cumhuriyet altını gibi altınlar için de geçerli olduğu için emin bir şekilde kazanç sağlamak mümkün olabilir.

Son döneme bakıldığı zaman yatırım fonlarının genel anlamda günlük getirilerinin; % -3 ile %1 arasında değişim gösterdiğini görmek veriler sayesinde mümkün. Son dönemin günlük olarak en fazla kazanç sağlayan fonlarına bakıldığında ise ilk sıralarda AFV, TLE, TFK olduğunu gözlemliyoruz.

Yatırım fonları üzerinden elde edebileceğiniz kazanç miktarı tamamen sizin yatırdığınız para ile alakalıdır. Para parayı çeker mottosu burası için geçerlidir. Büyük para aha fazla para kazanmanızı sağlar ve daha fazla para kaybetmenize neden olur. Küçük ancak emin yatırımlarla da bir süre içerisinde paranızın katlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sabır gerektiren ve aynı zamanda araştırma gerektiren bir süreçtir. Borsa içerisinde şans faktörü etkilidir ancak tek başına şans yeterli değildir. Veri okuma, zamanlama konusunda iyi olmak ve doğru bir şekilde takipte kalabilmek kazanç sağlamanın en önemli 3 ayağıdır. Bu ayaklardan birisi eksik olduğu zaman kaybetme oranınız da artar. Her zaman %50 kazanma ve %50 kaybetme imkanınız olduğunu bilerek işlem yapmanız gereklidir.