Yüksek Getirisi Olan Fonlar Hangileri?

Son dönemde özellikle Türkiye piyasalarında kötü resmin varlığı söz konusu. Piyasanın bu denli kötü olmasına rağmen altın ve bunun yanı sıra BES yatırımcıları oldukça iyi gelirler elde ediyorlar. Birçok kişinin aklında olan yüksek getirisi olan fonlar hangileri sorusunun cevabı yeni dönem için altın ve BES gibi görünüyor. BES fonları şu ana kadar enflasyon oranlarının altında kalmayı başardı buna ek olarak altın fonlarının da getiri olarak neredeyse %40 seviyelerine yaklaştığını söylemek mümkün. Son rakamlar getirinin %37 seviyelerinde olduğunu gösteriyor. Birçok hisse geçtiğimiz dönemde %14 seviyelerinde değer kaybı yaşarken bu durum BES ve altın için gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

BES fonları arasında da kazancın yüksek olduğu fonlar var ve kişiler buralarda bulunan yüksek getirisi olan fonlar hangileri sorusuna cevap arıyor. Bu fonlardan birisi Katılım Emeklilik Altın Fonu. Şu anda en fazla kazanç sağlayan fon olarak ele alınan bu fon %37 getiri sağlayan tek fon demek mümkün.

Hangi Fonlar İle Kazanç Sağlanabilir?

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde bulunan fonlar genel olarak başarılı olamadı. Bu durum piyasalar üzerinde yüksek getirisi olan fonlar hangileri sorusunun daha sık sorulmasına neden oldu.  Geçtiğimiz Ağustos ayında ortaya çıkan Dolar/TL paritesinde oluşan uçurum, faizlerin hızlı bir şekilde yukarı yönlü hareket etmesi ve borsa üzerinde yaşanan aşağı yönlü hareketler sonucunda; kişiler genel anlamda borsa üzerinde ve tahvil ağırlıklı bir yatırım yöntemi izlediler. Fonlar ele alındığı zaman elde edilen gelirin %11.3 seviyelerinde olduğunu görmek mümkün. Gelir enflasyon altında kalınca BBES yatırımcılarının kaybettiği de gözlemlendi. Fakat yine başka bir noktada BES yatırımcısının kazandığı da gözlemlendi; bu durumun oluşma nedeni doğru BES fonuna yatırım yapmaktan geçti de denebilir.

Doların yükselişe geçtiği dönemden beri hisse fonları ele alındığında %14,5 kaybetti. Bunun yanı sıra endeks fonları olarak bilinen fonların da %15 oranında kaybettiği gözlemlendi. Devlet tahvillerine de yatırımların yapıldığı bu dönemde fonların getiri oranlarının %4.1 seviyelerinde kaldığı gözlemlendi. Bu durum da kayıp olarak açıklanınca yüksek getirisi olan fonlar hangileri sorusu yeniden gündeme taşındı.

Altın Bazlı Fonlar Getiri Sağlıyor

Kişiler hisselerde ciddi kayıplar yaşarken; altın ve aynı zamanda döviz endeksli olan fonlara yatırım yapan kişilerin getiri sağladığı gözlemlendi. Bu duruma altın bazlı BES hesapları da dahil olunca Türkiye için en iyi fonlar arasında yüksek getirisi olan fonlar hangileri sorusu özellikle kriz döneminde açıklanmış oldu. Altın yatırımının yüksek olduğu fonların gelirine bakıldığında kişilerin %35 ile %40 arasında değişen bir gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Döviz bazlı olarak yapılan Euroband yatırımlarında yani dış borçlanmayı ele alan fonlar üzerinde yapılan yatırımlarda ise getiri altının altında kaldı ancak yine %30 seviyelerinde seyretmeyi başardı. Uluslar arası karma ve esnek fonlar da yükselişte olan fonlar olarak dikkat çekti çünkü bu fonlarda oluşan yükseliş de %21 ile enflasyon oranının üzerinde kalmayı başardı.

En Fazla Getiri Sağlayan Fonlar

Emeklilik fonları oldukça fazla gelir getirdi fakat bu fonlar arasında iki tanesi daha ön planda yer alıyor demek mümkün. Katılım Emeklilik Altın fonu %37,5 ile dikkat çekerken, Emeklilik Döviz fonu da %37,4 ile en fazla getiri sağlayan fonlardan birisi oldu. 319 kadar fon içerisinde enflasyon ile baş etmeyi başaran iki fon bu olduğu için kişilerin bu fonlara yüksek bir yatırım yaptığı gözlemlenmiş durumda. Bu nedenle yeteri kadar araştırma yapmadan fon yatırımlarına da girilmemelidir.