Ziraat Bankası 10 Bin TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

Devlet bankası veya kamu bankası adıyla anılan kurumlardan bir tanesi de Ziraat Bankası olup kurulduğu zamandan beri çiftçiler başta olmak üzere birçok kişi ile finansal ilişkide bulunuyor. Bankanın ilan ettiği ihtiyaç kredisi türlerinden bir tanesi de tüketici ürün paketleridir. Kredilerin vadesine ve kampanya içeriklerine göre değişen miktarlarda alınması mümkündür.

Ziraat müşterisi olup olmamanız da değişiklik göstermeyecek şekilde ihtiyacınız olan 10 bin TL için düşük faiz oranlarıyla kredi almanız mümkündür. Bankanın sunduğu miktar 500 – 100 bin TL arasında değişim gösterebilir. İhtiyaç kredisi ve bu kampanya içinde sayılması adına sınırlandırma 10 bin TL üzerinden yapılmıştır.

Onay İçin Gereken Şartlar

Her kredi için geçerli olan şartlar ihtiyaç kredisi için de geçerlidir. Ziraat Bankası mobil veya internet bankacılığı üzerinden yapılan başvurulara göre değerlendirmeler yapar. Ardından da ön değerlendirme onayı alındıktan sonra gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı anlamak adına genel değerlendirmeye başlanır.

Bunlar arasında en çok dikkat edilen etmenler ise şu şekilde özetlenebilir:

  • Kredi notunuzun risk içerecek oranda düşük olmaması,
  • Farklı kredi tutarlarınızın miktarı,
  • Çalışma ve gelir durumunuz,
  • Hesaplarınızda var olan düzenli ödeme eğilimi şeklindedir.

Bankalar geri alamayacaklarını düşündükleri parayı veya krediyi vermek adına çaba sarf etmez. Çünkü finansal ilişkilerde önemli olan düşük risk ve düzenli ödeme yapılmasıdır. Şartların yerine getirilmesinin amacı ise düzenli ödeme yapacak gelire sahip olup olmamanızdır. Ayrıca sicil yani kredi notunuzun düşük olması da daha önce alınan kredilerde veya bankacılık işlemlerinde sorun yaşadığınız anlamına gelir. Bunların toplamı Ziraat Bankası merkezi aracılığı ile değerlendirildikten hemen sonra olumlu veya olumsuz şekilde sonuç verilir.

Kredinin Geri Ödenmesi

Bahsedilen Ziraat Bankası kredisi ile alakalı finansal olarak nasıl bir sürecin olduğunu bilmek de kredi almayı düşünenlerin daha çok bilgi sahibi olmasına neden olur. En az 3 ay, en fazla da 36 ay olacak şekilde krediyi almanız sağlanır. 10 bin TL kredi kullanımı yapıldığında 36 ay için şuan verilen oranlarla %1.32 üzerinden 367 TL aylık ödeme yapmanız gerekir. Aylık ödemenin yanında bazı maliyet kalemlerinden doğan kesintiler de vardır. Toplam ödeyeceğiniz rakam geri ödemesi ise 13.250 TL olarak hesaplanır. Ödemelerin düzenli olması halinde ek başka bir masraf ortaya çıkması gerekmez. Ama aksamalar günlük şekilde ek ödemelerin olmasına neden olur. Bu da toplam masrafın artmasıdır.

Masraflar Nelerdir?

Ziraat Bankası ve diğer bankalarda tüm kredi kullandırımlarında bazı bedeller alınır. Bunların başında kredi tahsis ücreti gelir. Bu ortalama rakam üzerinden 25 -100 TL arasında değişiklik gösterir. Ortalama 50 TL şekline KKDF ve BSMV masraf kalemlerinin toplamı hesaplanır. Banka bu krediyi kullanmak istemeniz halinde herhangi bir teminat talep etmez. Eklenebilecek diğer masraf kalemleri ise sigortalar olabilir. Kullanan müşterinin yaşına bağlı olmakla birlikte bazı sigortaların yapılması yoluna gidilebilir. Bankanın müşterisi olmanız da sürecin kısalmasına katkıda bulunacaktır.

36 Ay Uzatılabilir Mi?

Bankanın sunduğu 36 ay vade ile kredi almanız sonucunda faiz miktarı değişkenlik gösterir. Kredinin rakamına ve vade durumuna bağlı olarak alınacak olan faiz ve geri ödeme durumu değişkenlik gösterir. Uzatılması mümkündür. Onay alması halinde aylık taksitler ve toplam faiz oranı gibi değişimler karşılığında yapılması sağlanır. Bunun nedeni uzayan vadelerin faiz miktarına yansıtılmasının zorunlu olmasıdır. En kesin detay çalıştığınız şube veya en yakındaki birimden alınabilir.