Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi 2019

Ziraat Bankası’nın faizsiz hayvancılık kredisi, yüzde 75 indirimli olarak verilmekte ve Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi 2019 avantajları, hayvancılık sektöründeki işletme sahiplerine büyük destek sağlamaktadır. Ziraat Bankası’nın bu kredisi, küçükbaş hayvancılık, koyun ve keçi yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere verilmektedir. Krediden yararlanmak için bankanın şubelerine bizzat başvurulmalıdır. Kredi, 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli, 5 yıl faizsiz gibi seçeneklerle sunulmaktadır. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ gereğince Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi 2019 yılı içinde ve 31 Aralık 2020 Perşembe gününe kadar sürmektedir. Banka, yatırım dönemi faiz indirimi yüzde 100, işletme dönemi kredisi yüzde 75 faiz indirimli olarak vermektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi nasıl alınır sorusu sorulduğunda, bazı şartların olduğu belirtilmektedir. Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi 2019 imkanından yararlanmak için banka, verilebilecek kredi limitini, yatırım veya işletme dönemi olup olmadığını, öz kaynak oranlarının tespitini, teminat gerekip gerekmediğini ve hangi teminatların alınması gerektiğini, çiftçinin alacağı koyun kredisini kaç taksitle geri ödeyeceğini, satın alınan hayvanlara ipotek tesis edilip edilmeyeceğini, faaliyetin ne kadar süre takip edileceğini soruşturmaktadır. Faizsiz hayvancılık kredisinden yararlananlar için TC vatandaşı olması şartı vardır. Çiftçi, Ziraat Bankasına şahsen başvuru yapmalıdır. Koyunlara bakabilecek seviyede yem teminin olması, yeterli büyüklükte barınağı olması ya da sözleşmeli olarak barınak kiralaması, ÇKS kaydı bulunması, kredi kadar ipotek tesis edebilmesi gereklidir.

Ziraat Bankası, faizsiz olarak 300 koyun kredisi vermektedir. 300 koyun projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, küçükbaş hayvancılık faaliyeti yürüten ailelerin koyun sayısını çoğaltılması için yürütülen bir projedir.  Proje ile çiftçilere, 300 koyun parası verilmekte, ödemenin koyunların kuzularının satılması sonrasında yapılmaktadır. Kuzular satılana kadar çiftçiler ödeme yapmamakta, veteriner ve aşı desteğinin yanı sıra her ay asgari ücret kadar maaş verilmektedir.

2 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi, Ziraat Bankasının kredi uygulamaları kapsamında değerlendirilmektedir.

Koyun kredisi için kimlik fotokopisi, Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS), tarımsal faaliyetle ilgili gerekli olan evraklar, teminat evrakları, ve eğer işletme adına kredi çekilecekse 3 yıllık gelir ve bilanço tabloları gereklidir.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi, 31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda verilmektedir. 2019 yılının Mayıs ayından itibaren verilecek olan faizsiz kredilerin amacı, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin ileri seviyelere taşınması. Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi 2019 başvurularının başladığı bilinmelidir. Başvurular, yıl sonuna kadar devam etmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyen çiftçiler, Aralık 2019 tarihine kadar Ziraat Bankası’na başvurabilir.

Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi faiz oranları yüzde 0,41’dir. Banka, 60 koyun için 50 bin TL vermektedir ve toplam kredi tutarı da 50 bin TL’dir. Faizsiz hayvancılık kredisinde taksit sayısı 48 ay olarak belirlenmiştir. Aylık taksit tutarı ise bin 172,05 TL’dir. 50 bin liralık faizsiz hayvancılık kredisinde toplam geri ödeme tutarı 56 bin 258,59 TL’dir. 120 koyun için 100 bin TL faizsiz hayvancılık kredisi kullanıldığında faiz oranı yüzde 0,41, taksit sayısı ise 48 aydır. Aylık 2 bin 344,10 TL ödemesi vardır. Geri ödenecek toplam tutar ise 112 bin 517,12 TL’dir. 7 yıl uzun vadeli 84 ay faizsiz hayvancılık kredisi çeken bir çiftçi ise 50 bin liralık kredi ise yıllık yüzde 5 faiz ödemektedir. Aylık taksitler ise 728,13 TL’dir. Bu seçenekte Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi 2019 geri ödeme toplamı 61 bin 162,87 TL’dir.

Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredileri

Bireylerin yanı sıra tüzel ve gerçek kişi üreticilerin faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları karşılayan hayvansal üretim kredilerinde çok farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu kredi türleri arasında;

 • Büyükbaş hayvancılık
 • Küçükbaş hayvancılık
 • Kanatlı hayvancılık gibi faaliyet alanları için finansman desteği alabilirsiniz.

Büyük ve küçükbaş hayvancılıkta süt hayvancılığı, besi ve damızlık hayvancılık gibi alt kategorilerde kredi talep edilebilmektedir. Kanatlı hayvancılıkta ise kaz, bıldırcın, ördek, tavuk, deve kuşu ve hindi ile beraber yumurta ve et gibi kategorilerde kredi imkanı sağlanmaktadır. Üstelik arıcılık konusunda da yatırım yapmak isteyenler Ziraat Bankasına başvurarak hizmet almaya başlayabilir.

Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredisi Özellikleri

İlgili kredi kapsamında ihtiyacınız olan tüm ekipmanlar için hizmet talep edebilirsiniz. Faaliyetleriniz için makinelerin bakım ve onarımı başta olmak üzere kira giderleri, sigorta, ilaç, yakıt ve yem gibi ihtiyaçların yanı sıra hayvan alımları için işletme kredisi kullanabilirsiniz. Aslında Ziraat bankası faizsiz hayvancılık kredisi 2019 yılında oldukça farklı alternatifler sunduğu için çok sayıda kişinin ilk tercihi olmayı sürdürmektedir.

Yukarıda sıralanan ihtiyaçların yanı sıra farklı ekipman alımları, ağıl ya da ahır yapımı ve süt soğutma tankı gibi alanlarda yapacağınız harcamalar için de kredi talep edebilirsiniz. Ek olarak arsa ya da tarım harcamaları içinde işletmenin ihtiyacı olan rüzgar, güneş ve biogaz yatırımları da kredi kullanım kapsamındadır. Sadece şubeden başvuru yapacağınız başvuru sonucun kısa sürede tarafınıza aktarılacaktır.

Hayvansal Üretim Kredisi için Gerekli Evraklar

Gerek çiftçi kredilerinde gerekse faizsiz hayvancılık kredilerinde bankaya başvuru sırasında yanınızda bulunması gereken bazı belgeler vardır. Bunlar;

 • ÇKS yani çiftçi kayıt belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Krediye karşılık göstereceğiniz teminat belgeleri
 • Tarımsal işletmenin kira kontratı ya da tapu kaydı
 • Bilanço sistemine göre çalışan işletmeler için son 3 seneye ait olan gelir ve bilanço tablosu şeklinde sıralanmaktadır.

Çiftçilerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankasının yanı sıra diğer bankaların kredi hizmeti için çiftçilerde aradığı birtakım şartlar bulunmaktadır. Ayrıca iki farklı şekilde bu şartların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bankacılık kanunlarına göre belirlenen çiftçilik şartlarının yanı sıra resmi gazeteye göre belirlenen hayvanlarda aranan şartların bilinmesinde yarar var. Hayvanlarda aranan şartlar yukarıda da belirttiğimiz gibi üretime dayalı faaliyetler için kullanılmalıdır. Çiftçilerde aranan şartlar ise aşağıdaki gibidir;

 • ÇKS belgesinin olması
 • 2019 yılından önce vergi dairesinden ‘borcu yoktur’ yazısının alınması
 • Findeks sisteminden sorgulanacak kredi skorunun yüksek olması
 • Çiftçilerin en az 2 kişi ve kefil eşleriyle kredi talep ediyor olması
 • Daha önceleri hayvan kredilerinden yüksek miktarlarda alınmamış olunması

Ziraat Hayvansal Üretim Kredisi Faiz Oranları

Faiz oranları her dönem güncellenmekle beraber faizsiz kredi alanların bu konuda bilgi sahibi olması gereken bazı özellikler vardır. Öncelikle 100 bin TL’ye kadar olan kısım için faizsiz krediden yararlanabilirsiniz. Bu rakamı aşan miktarlar için yüzde 50 faiz desteklemesi söz konusudur. Ayrıca yıllık olarak faiz oranı yüzde 4’tür.

750 bin TL’den yukarı olan yatırımlar için girişimci çiftçilere yüzde 75 oranında faiz desteği sağlanmaktadır. Aylık vadede ise %2 faiz uygulanmaktadır. Bu rakam 5 milyon TL’ye kadar da çıkabilir. Yaygın hayvansal üretim faiz oran hesaplaması yaparken yine aynı şekilde yüzde 50 faiz desteğinin sunulduğu unutulmamalıdır.

Canlı hayvan alımı yapmak isteyenler damızlık düve için %2 faiz oranından faydalanabilir. Büyükbaş besiciliği için faiz desteği %50 olmakla beraber küçükbaş hayvan yatırımları için yıllık yüzde 4 faiz oranı söz konusudur.