Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası her kredide olduğu gibi taşıt kredisinde de düşük faizli hizmetler sunmaktadır. Bu anlamda Ziraat bankası taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce sizlerle paylaşacağımız bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Sıfır ya da ikinci el araçlar için eşit koşullarda kredi imkanı sağlayan Ziraat Bankası hakkında merak edilenleri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankasında ikinci el ya da sıfır araçlar için 60 ay vadeye kadar kredi kullandırılmaktadır. Sabit faizli olan bu kredide ayrıca uygun seçenekler sunulmaktadır. En çok 5 yaşındaki araçlar için kullanılabilen bu kredide 60 ay vadenin yanı sıra ruhsatında hususi olarak kaydedilmesi koşuluyla hafif ticari araçların alımını kolaylaştırmak için de kredi alınabilmektedir. Teminat için ise sadece araç rehin edilir. Bazı tüketicilerden ek teminat da istenebilir.

Ziraat bankası taşıt kredisi başvurusu yaparken kredi süresince kasko ve hayat sigortası yapılmaktadır. Başvuru kanalları ise aşağıdaki gibidir;

  • Ziraat şubeleri
  • Ziraat mobil
  • İnternet şubesi
  • Çağrı merkezi
  • Ziraat web sitesi

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankasında şu an için %1,71 gibi düşük bir faiz oranıyla kredi sunulmaktadır. Elbette bu rakamla beraber bankanın tahsil edeceği farklı ücretler de bulunmaktadır. Bu süreci değerlendirmek ve Ziraat bankası taşıt kredisi başvurusu yapmak için banka şubelerini ziyaret etmeniz yeterlidir.

60 ay vadeli 40 bin TL’lik taşıt kredisinde yıllık maliyet oranı %2,07 olacaktır. Bu durumda aylık taksit ise 1,165 TL’dir. 48 ay vadeli kredide ise aylık ödenmesi gereken miktar 1,318 TL’dir. 36 ay vadede 40 bin TL’lik araç kredisi almak isteyenler ise 1,582 TL gibi bir rakam ödeyerek taşıt kredisi alabilir. Son olarak 24 aylık 40 bin TL taşıt kredisi için aylık ödenecek miktar 2,127 TL olacaktır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi için Gerekli Belgeler

Bankadan alacağınız taşıt kredisi için başvuru formu başta olmak üzere;

  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi
  • Araç ruhsat fotokopisi
  • Serbest meslek çalışanları için bağlı olunan kuruluştan alınacak üyelik belgesi fotokopisi
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan bireylerden şirkete ait sözleşmenin yer aldığı ticaret sicil gazetesi fotokopisi şeklindedir.

Bu belgelere ek olarak banka tarafından ek belgeler de talep edilebilir. Genelde kredi notu yüksek olan tüketicilerden ek belgeler istenmez. Ancak daha önceki finansal işlemlerinde sorun yaşamış olan tüketicilerden farklı teminatlar talep edilebilmektedir.

Taşıt kredisinden emekli ve çiftçiler ile gayrimenkul kira geliri olanlar da yararlanabilir. Bu durumda çiftçiler çiftçilik belgesiyle, emekliler ise emekli aylık dökümüyle krediye başvurabilir. Gayrimenkul kira geliri olanlar ise tapu belgesine ek olarak ilgili kira kontratı ile araç kredisi başvurusu yapabilir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvuru Süreci

Öncelikle kullanmak istediğiniz kredi tutarını belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca ödenmesi gereken aylık tutarlar ve toplamdaki geri ödeme tutarı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından bankanın sunacağı başvuru formundaki bilgilerin tamamı hatasız ve eksiksiz doldurulmalıdır. Evrakların bankaya iletilmesiyle beraber kredi sözleşmesi yapılmaktadır.

Tüketiciler Ziraat bankası taşıt kredisi başvurusu yaparken bankanın talep edeceği diğer belgeleri kısa sürede hazırlamalıdır. Genelde kredi puanı düşük olan tüketicilerden ek belgeler istenir. Bununla beraber yüksek kredi puanına sahip olanlardan herhangi bir belge talebinde bulunulmaz. Oldukça düşük faiz oranıyla hizmet sunmayı sürdüren Ziraat Bankasıyla ilgili güncel gelişmeleri takip etmek için sitemizi düzenli ziyaret etmeniz yeterlidir. Bununla beraber Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak da tüm detaylara ulaşabilirsiniz.