Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

Her aracın yaptırma zorunluluğu olduğu sigorta türüne zorunlu trafik sigortası adı verilir. Haliyle bu sigorta Karayolları Trafik Kanunu gereğince de araçlarda olması gereken bir uygulamadır. Çünkü bu sigorta ile beraber meydana gelebilecek kaza durumları için karşı tarafında maddi hasarı da teminat altına alınmış olunur. Bu süreçte zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına dair bilgiler de merak ediliyor. Yazımızın devamında bu sigorta türüyle ilgili detaylara ulaşacak ve sorgulama ile beraber tüm süreçler hakkında daha detaylı bilgiler alabileceksiniz.

Trafik Sigortası Poliçesi Ne Demek?

Zorunlu trafik sigorta poliçesi, her sene yenilenmesi gereken bir poliçe türüdür. Söz konusu poliçeyi talep ettiğiniz herhangi bir sigorta şirketinden yaptırmanız yeterlidir. Ayrıca fiyat her şirkette farklı olabilir. Bu süreçte teminatların tamamı sigorta şirketleri için aynı olmaktadır. Fiyatlar genelde sigorta yaptıran bireyin mesleği, yaşı, cinsiyeti ve aracın kayıtlı olduğu il gibi faktörlere göre değişmektedir. Bununla beraber zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemlerini yaparken bu firmalardan yararlanabilir ya da web üzerinden sorgulama hizmeti alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik sigorta poliçesi alırken bazı durumlara dikkat edilmelidir. İlk olarak poliçede bulunan kişisel ve araç bilgilerinin eksiksiz olarak yazılması önemlidir. Buna ek olarak hasar durumlarında sigortayla ilgili sorun yaşanmaması için mevcut bilgilerin de doğru bir şekilde kaydedilmesi gerekmektedir. Bireysel olarak hazırlanan poliçe kapsamına da dikkat edilmelidir. Hazırlanan poliçenin teminatlarını da öğrenebilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortalarındaki geçerlilik süresi 1 senedir. Bununla beraber her sene yaptırılması gerekmektedir. Sigortası bulunmayan araçla trafiğe çıkıldığında ceza yaptırımı bulunmaktadır. Sürücüler zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleriyle beraber sigortanın sona ereceği tarihe dikkat ederek poliçeyi mutlaka yeniletmelidir.

Trafik Sigortası Değiştirilebilir mi?

Zorunlu sigorta kategorisinde bulunan bu sigorta türü, iptal edilememektedir. Ayrıca poliçenin iptal ettirilmesi için sigorta firmasından yeni bir poliçe alınması gerekecektir. Bu süreçte yeni poliçeyle beraber iptal ettirilmek istenen poliçeyi alarak gerekli iptal süreçlerini başlatabilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulama

Farklı firmalardan günümüzde teklif alarak trafik sigortası yaptırabilirsiniz. Bu süreçte zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleri de firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden de ihtiyacınız olan tüm sorgulamaları yapabilirsiniz. SBM trafik poliçe sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra plakadan trafik poliçe sorgulama yapılabilmektedir. Plaka numarasını ilgili alana girdikten sonra ‘sorgula’ seçeneğine tıklanmalıdır. Daha sonra karşınıza gelecek bilgilere göre hareket edebilirsiniz.

Trafik Sigorta Sorgulamak Neden Önemli?

Sigorta şirketleri arasından en uygun poliçeyi sunan firmayı bulmak için trafik sigortası sorgulama yapılması önemlidir. Ayrıca bu tür sorgulamaların ardından teklif almak için de birtakım araştırmalar yapabilirsiniz. Elbette uygun olan firma ile anlaştıktan sonra poliçenizi yaptırmanız yeterlidir. Tüm süreç firmaların işleyişine uygun olarak gerçekleştiği için herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Pek çok kişi trafik sigortası ile kasko arasındaki farkları sorgulamaktadır. Öncelikle trafik sigortası zorunludur. Kasko ise talebe göre yapılmaktadır yani zorunlu değildir. Trafik sigortası poliçesi her sene yenilenmelidir. Ancak yenileme ya da poliçe yaptırılmaması halinde, araçların yakalanması durumunda cezai işlemlerin olduğu unutulmamalıdır. Zorunlu trafik sigortası, yaşanabilecek bir kazanın ardından kusuru olmaması halinde zarar gören bireylerin hasarını telafi etmeye yönelir. Kasko ise hasar anında sadece sizin aracınızda yaşanan hasarları gidermek için yapılır. Bu nedenle her iki sigorta türünün de yaptırılması önemlidir. Ülkemizde kasko kullanımı son zamanlarda artmakla beraber firmaların bu konuda sunduğu avantajlar da dikkat çekmektedir.